Category Archives: NEFRA

Joyce Ryder

NEFRA was sorry to hear of the death yesterday of Joyce Ryder. She was a member of our committee for a number of years and also held the office of show secretary for the Association.

Joyce is pictured here at our first championship show in 2008

It was Joyce who introduced the NEFRA Pup of the Year competitions and she organised these on our behalf for many years.

The committee and membership send our thoughts and condolences to her husband Arnold.

NEFRA Shared Venue Open and Championship Dog Shows – York

In a first for NEFRA we are hosting two shows in one day at one venue.

The shows will be held at the York Auction Centre on 5th May 2024

Schedules for the event have been published on the Fosse Data Website and entries can now be made.

Open Show – Fosse Data

Championship Show – Fosse Data

Good Citizen Testing Day

NEFRA will be holding a KC Good Citizen Testing Day on Saturday 23rd March at a venue in Fritchley, Derbyshire (about 2 miles off the A38 and 5 miles from M1 junction 28).

We will be hosting Bronze, Silver and Gold Tests open to all breeds. We plan to issue approximate time slots for people to avoid lots of hanging around once we have an idea of numbers.

Entry will be £2.50 per dog, each dog is only allowed to enter one test on the day, those wishing to take silver or gold awards will need to bring proof of their prior qualification with them on the day.

Tea & Coffee will be available for a small charge.

To book a place please contact Paula Goulette on paulaagoulette@yahoo.co.uk

Hesketh Bank Training Day

10th August 2024

Back by popular demand, Hesketh Bank Training day.

We will be holding a training day for a mixture of groups from puppies to open. Please fill in the online form and tell us about your training ability.

Enter using the link below followed by payment. This is on a first come first serve basis and places will only be held when payment is received. This is a full day training session. The charge for this training session is £15.

Online form here.

Spring Working Test

Sunday 28th April 2024
Cow Hill, Cowhill Lane, Grimsargh, PR2 5SE
by kind permission of Mr Geoff Saint

Judges: Mrs Gill Awty, Mr Malcolm Awty and Mr Mike Pilling
Puppy, NDNH, Novice, Intermediate.

Awards: Trophies to winning dogs. Cards and rosettes to 4th place in each class
Meet: 9:00am for 9:30am start

Entries: Members and non-members £10 per entry.
Handlers may only enter each dog for competition in ONE class.
Entries Close: Friday 5th April 2024 (postmark)

Entries:

  1. Via online entry form on NEFRA website plus entry fee payment by PayPal.
  2. Or download entry from NEFRA website and send by post, accompanied by cheque to: Ms
    Anne Haley, 54 Knowsley Road, Macclesfield, Cheshire, SK11 8AP
  3. Or scan completed entry form and email to NEFRAworkingsub@gmail.com with payment via PayPal
    If using PayPal go to PayPal.me/NEFRAworkingsub; please use ‘friends and family’ option or
    NEFRA will be charged – please do not support payment with a credit card.
    Directions and contact numbers will be on the website www.nefra.co.uk and sent with the results of the draw.

Schedule found here

Entry form found here

Online entry form found here

Annual General Meeting 2024

Notice is hereby given of the twenty ninth Annual General Meeting of the Northern England Flatcoated Retriever Association which is to be held at 11.00 am on Sunday 17th March 2024 at The Fenton Manor Sports Complex, City Road, Fenton, Stoke -on -Trent, ST4 2RR (Gallery Suite 1st Floor.)

Nominations are sought for the following;

Treasurer (3 years)
Mr D Taylor is prepared to stand for re-election with the support of the committee

Hon. Working Secretary (3 years)
Following her co-option to the post last year Mrs. C. Simons is prepared to stand for election with the support of the Committee.

Committee Vacancies (5 posts)
There are five vacancies on the Committee, Four are for a 3 year term of office and one is for 2 years following Mrs C Simons co-option to the office of working secretary and Mrs A Hayley’s subsequent co-option to the committee in 2023.

Mrs. H Buckley, Mr C. Hewison, Mr G Richards, Mrs V. Burroughs and Mrs A Hayley are all prepared to stand for re-election with the support of the Committee.

Further nominations for the above posts should be sent to the Honorary Secretary Miss H. Walker from the proposer, together with a letter from the seconder and written agreement from the proposed person by Friday 16th February 2024. Any newly proposed person and either their proposer or seconder must be in attendance at the AGM and be prepared to address the meeting.

Propositions for inclusion on the agenda are also invited and must be received by the Honorary Secretary no later than 16th February 2024. Only matters on the agenda can be discussed at the meeting.

Should you require a postal voting form please apply, before February 16th, to the Honorary Secretary, who will be pleased to forward one after the nominations have closed should the positions be oversubscribed.

Members wishing to attend the AGM must be fully paid up members of the Association


PLEASE NOTE THAT 2024 SUBSCRIPTIONS ARE DUE ON 1ST OF JANUARY 2024 AND IF PAYING BY CHEQUE THEY SHOULD BE SENT TO OUR HON. TREASURER:

MR D TAYLOR,
Cooks Lane House,
Cooks Lane, Bradnop, Leek.
Staffs. ST13 7HA

PLEASE NOTE SUBSCRIPTIONS WERE INCREASED IN 2021
(£15 joint, £10 single and £7 senior seniors)

PLEASE CHECK STANDING ORDERS AND AMEND THEM IF NECESSARY.
MEMBERS WHOSE CORRECT SUBSCRIPTIONS ARE NOT RECEIVED BY THE AGM WILL BE UNABLE TO VOTE AND MEMBERS SUBSCRIPTIONS NOT RECEIVED BY 30TH APRIL 2024 WILL HAVE THEIR MEMBERSHIP TERMINATED.

Pilling

16th March 2024

**NOVICE IS NOW FULL, TAKING A RESERVE LIST (14TH JAN)**

Pilling, PR3 6BA.

We will be holding a training day for beginners and novice on the 16th March at Pilling.

Enter using the link below followed by payment. This is on a first come first serve basis and places will only be held when payment is received. This is a half day training session. The charge for this training session is £10.

Link to enter

Schedule here

KC Working Gundog Certificate, Roby Mill, Wigan 10th February 2024

Handbook

Link to the KC website

Nefra hosted a Kennel Club Gundog Working Certificate on dummies on the 10th February. Our assessors for the day were Mrs Caroline Hewison and Mr Phil Smithies.

We had 8 dogs entered and 5 passed. They were put their paces with steadiness, blinds, heel work and retrieves. A list of awarded dogs are below;

Sonya Jenkinson with flatcoat Skybrook Rock Me

Stephanie Hurstfield with flatcoat Thurwitt Chiquitita

Steve Burns with Labrador Tallamelie Sparkly Ring at Jollybrow

Cath Burns with Labrador Tallamelie Bridesmaid at Jollybrow

Helen Fox with flatcoat Satinbaze Cracksman for Blacktoft JW.

Subscriptions Due 1st Jan 2024

It would help our treasurer a lot if you could ensure your bank standing order matches the following rates:

  • Single – £10
  • Joint – £15
  • Overseas Single – £14
  • Overseas Joint – £20
  • Senior Citizens / Gamekeepers / Juniors – £6

For full membership details, please follow this lnk

NEFRA’s 15th Breed Championship Show

SUNDAY, 5th NOVEMBER 2023

Venue: Biddulph Leisure Centre, Thames Drive, Stoke-on-Trent, ST8 9HL
Judge (Dogs): Mrs Gemma Jacobs (Gemswin)
Judge (Bitches) Mrs Jane Jones (Benvellyn)
Referee Mrs Victoria Goldberg (Madison)

Sponsored by Eukanuba
(held under Kennel Club Limited Rules and Regulations)

BEST IN SHOW Anderson’s SH CH FELDKIRK DIOR OF KAZVAL
Judges Mrs J Jones, Mrs G Jacobs, Referee: Mrs V Goldberg

BEST IN SHOW Anderson’s SH CH FELDKIRK DIOR OF KAZVAL
RESERVE BEST IN SHOW Smitherman’s SH CH SEAHEART CECILIA JW
BEST PUPPY IN SHOW
Curtis’ TALLISTAR MIDNIGHT ASH
BEST VETERAN Egginton & Davis’ GO WITH THE FLOW DYNAMIC FAITHFUL (IMP NED)
BEST LIVER IN SHOW Colson’s WINDYHOLLOWS FLAMING KATY
BEST WORKING IN SHOW Fox’s SATINBAZE CRACKSMAN FOR BLACKTOFT JW SGWC (AI)

Dog Judge’s Critique

Bitch Judge’s Critique

Referee’s Critique

Results

Veteran Dog (5 entries)
1st 121 WALKER & ROBERTS’ SH CH GLOI DUBH FINGAL JW ShCM
2nd 136 OIYOU HARUM SCARUM
3rd 63 STRANFAER GET OVER IT JW
Res 47 CH BLACK MICA’S LIKES IT HOT AT BLACKTOFT JW SGWC (IMP SWE)
Abs 20 LIZZLOG CHICAGO OUTFIT OF HARMARLANDA
Special Veteran Dog (1 entry)
1st 38 DAVIS’ PAJANBECK RUMOUR HAS IT
3. Minor Puppy Dog (2 entries)
1st 115 SULLIVAN’S WYREBECK SHOCKWAVE
2nd 106 VYNESBROOK HOBSON’S CHOICE
4. Puppy Dog (8 Entries 0 Abs)
1st 34 CURTIS’ TALLISTAR MIDNIGHT ASH
2nd 36 TALLISTAR MIDNIGHT OAK
3rd 72 BENVELLYN DENALI AT WILLAURA
Res 77 KAHOKU ENDEAVOUR FROM AYREWYNE (IKC)
VHC 134 KVICKSANS THE MASTER PIPER AT BLUEWATERS (IMP SWE)
5. Junior Dog (5 Entries 2 Abs)
1st 14 BOWEN’S CLANDRIFT BRING ME SUNSHINE JW
2nd 34 Tallistar Midnight Ash
3rd 76 CASBLAIDD GUESS WHO FOR AYREWYNE
Abs 7 GUNOAK ORA’S MYTH
Abs 26 HURSTCLOUGH NIGHT OWL AT FLANOVA
6. Yearling Dog (7 Entries 1 Abs)
1st 32 COLSON’S WINDYHOLLOWS RAGGED ROBIN JW
2nd 133 BITCON ALLIANCE WITH BLUEWATERS (AI) JW
3rd 137 OIYOU MACCHIATO
Res 92 GLENTURRET BUMBLEBERRY PIE FOR CASANJAY
VHC 68 KINGSISLA ISLE OF LEWIS
Abs 86 SEAHEART DAEGAN AT DEXANLUC
7. Novice Dog (5 Entries 2 Abs)
1st 34 CURTIS’ Tallistar Midnight Ash
2nd 72 Benvellyn Denali At Willaura
3rd 68 Kingsisla Isle Of Lewis
Abs 60 DERINGWOOD FIELD MAPLE
Abs 134 Kvicksans The Master Piper At Bluewaters (Imp Swe)
8. Graduate Dog (4 Entries 1 Abs)
1st 25 CHURCHARD’S FLATCHARM GRIFFIN DARK AT CHURCHKING
2nd 92 Glenturret Bumbleberry Pie For Casanjay
3rd 118 TORWOOD GALACTIC FLYER
Abs 123 GLOI DUBH KRISTOFER ROBIN JW
9. Post Graduate Dog (4 Entries 0 Abs)
1st 52 HALL’S ROTHERFIELD JUST THE TICKET
2nd 105 TELURN FAME AND FORTUNE WITH RIVAGE
3rd 116 LIZZLOG MOONLIGHTING AT KARAHOLME
Res 65 BRAEMIST BOOTLEGGER AT RAVENHALL
10. Limit Dog (7 Entries 1 Abs)
1st 122 Walker & Roberts’ GLOI DUBH JUST ONE LOOK
2nd 80 RONEVORG DARK ANGEL AT LUSSAC JW KCWGC
3rd 112 WYREBECK CAUGHT BY SURPRISE
Res 138 RIVERGLIDE SECRET REPRIEVE
VHC 3 KAZVAL BEHIND THE MASK OF FELDKIRK
Abs 85 EVERBLACK BOOZE CRUISE AT DEXANLUC
11. Open Dog (2 Entries)
1st 74 Lutner’s TELURN DONT WANNA KNOW
2nd 109 SEAHEART CRIAN AT GLOI JW
12. Champion Dog (3 Entries)
1st 58 Holman’s SA CH TREVENA MASTERCHEF AT NAMTRESA (IMP ZAF)
2nd 111 SH CH PLAINFIRE’S THE CAPTAIN OF MY HEART IS STEELRIVER (IMP CHE) ShCEx
3rd 11 SH CH WOODFINCH MASQUERADE
13. Special Liver Dog (5 Entries 2 Abs)
1st 115 Sullivan’s Wyrebeck Shockwave
2nd 77 Kahoku Endeavour From Ayrewyne (IKC)
3rd 92 Glenturret Bumbleberry Pie For Casanjay
Abs 120 LEVLIANN WAITED FOR YOU
Abs 129 JIMI CHOO OPTIMUS CANINS (IMP POL)
14. Special Working Dog (1 Entry)
1st 49 Fox’s SATINBAZE CRACKSMAN FOR BLACKTOFT JW SGWC (AI)
DOG CC 122 Walker & Roberts’ GLOI DUBH JUST ONE LOOK
BEST PUPPY DOG 34 CURTIS’ TALLISTAR MIDNIGHT ASH
BEST LIVER DOG 115 Sullivan’s Wyrebeck Shockwave
RESERVE DOG CC 14 BOWEN’S CLANDRIFT BRING ME SUNSHINE JW
BEST VETERAN DOG 121 Walker & Roberts’ SH CH GLOI DUBH FINGAL JW ShCM
BEST SPECIAL WORKING DOG 49 Hall’s SATINBAZE CRACKSMAN FOR BLACKTOFT JW SGWC (AI)
Veteran Bitch (8 Entries)
1st 41 Egginton & Davis’ GO WITH THE FLOW DYNAMIC FAITHFUL (IMP NED)
2nd 98 HAMELDOWNTOR MOON RIVER IN MANHATTAN (IMP)
3rd 70 SEAHEART BRONTE OF EVERBLACK
Res 67 O’FLANAGAN BROGAN’S LEGACY AT RAVENHALL (IMP SWE)
VHC 4 GUNOAK EMERALD
Abs 10 CH WOODFINCH HYDRA JW
16. Special Veteran Bitch (1 Entry)
1st 40 Egginton’s PAJANBECK TEARS IN HEAVEN
17. Minor Puppy Bitch (7 Entries)
1st 78 May’s LUSSAC APRIL SHOWER
2nd 12 BOCHILBARLEY MY GIRL
3rd 100 KIMBERFIELD IN LOVE AGAIN
Res 89 SATINBAZE TEA FOR TWO WITH SHELKARU
VHC 73 VYNESBROOK ULTIMATE CHOICE
Abs 19 RAVENSFORT RISING TIDE AT SOOTSPREN
Abs 130 ARICDELL THIS ONE’S FOR YOU
18. Puppy Bitch (11 Entries)
1st 78 May’s LUSSAC APRIL SHOWER
2nd 22 SEAHEART EFFIE AT HARMARLANDA
3rd 50 FLATCHARM FABULOUS MOOLAH AT BEANIT
Res 81 LEVLIANN RED LOUBOUTIN
VHC 12 BOCHILBARLEY MY GIRL
Abs 19 RAVENSFORT RISING TIDE AT SOOTSPREN
19. Junior Bitch (7 Entries 0 Abs)
1st 44 Egginton & Davis’ PAJANBECK ONE MOMENT IN TIME (AI)
2nd 135 WOODIDREAM FORTUNE COOKIE
3rd 88 HURSTCLOUGH JOY OF THE MOORS AT ELMSTOCK
Res 139 Starworkers Invincible Me [ATC BA48718DNK]
VHC 1 Gloi Dubh Lady Madonna
20. Yearling Bitch (10 Entries 0 Abs)
1st 64 Joyce’s STRANFAER ONE FELL SWOOP
2nd 128 STRANFAER ONE HIT WONDER
3rd 45 BLACKTOFT VENEZA AUGHNALECK
Res 108 SEAHEART DIVA
VHC 44 Pajanbeck One Moment In Time (AI)
21. Novice Bitch (7 Entries 0 Abs)
1st 128 Welch’s Stranfaer One Hit Wonder
2nd 44 Pajanbeck One Moment In Time (ai)
3rd 139 Starworkers Invincible Me [ATC BA48718DNK]
Res 35 Tallistar Midnight Beauty
VHC 6 Gunoak Forever Loyal
22. Graduate Bitch (10 Entries 3 Abs)
1st 83 Mellor’s FLATCHARM GUILTY PLEASURE
2nd 23 HOTOTO PRETTY BALLERINA JW
3rd 113 WYREBECK LIVE FOREVER
Res 59 MANTEAUPLAT MARGAUX
VHC 56 SELLOANA MONOCEROS FOR CASBLAIDD
Abs 27 KAZVAL TURN BACK TIME AT FLANOVA
Abs 21 SEAHEART DORA AT HARMARLANDA
Abs 82 GEMSWIN RIVER OF DREAMS
23. Post Graduate Bitch (10 Entries 1 Abs)
1st 125 Warrington’s WOODAVENS FROZEN FLAME
2nd 43 PAJANBECK GEORGY GIRL
3rd 95 BRAEMIST NEW MOON FOR ESKWINDS
Res 87 HOPEVALLEY MORNING DREAM OF ELMSTOCK
VHC 126 WOODAVENS WEIGELA WIND
Abs 15 PAJANBECK HOW WE LOVE WITH TORINMILL (AI)
24. Limit Bitch (15 Entries 2 Abs)
1st 103 Romeo-Dieste’s HOPEVALLEY MORNING WICKED
2nd 110 BLACKTOFT CARESS OF STEELRIVER JW
3rd 39 PAJANBECK NINE TO FIVE (AI)
Res 37 TALLISTAR CRAZY IN LOVE
VHC 84 MANTEAUPLAT BLACK PIPPIN
Abs 66 HOPEVALLEY MORNING DEW AT RAVENHALL
Abs 90 TWEEDISLE LINDORES
25. Open Bitch (7 Entries 2 Abs)
1st 57 Holland’s WOODFINCH HIGHLAND FAIRY FOR FLATCHARM
2nd 9 MOONTORN GODDESS OF LOVE
3rd 42 PAJANBECK ANGELS ON MY SIDE
Res 79 LUSSAC WINTER WITCH JW SGWC
VHC 30 BLACKTOFT FROZEN IN TIME BY WINDYHOLLOWS (AI)
Abs 102 HOPEVALLEY MORNING RAINBOW JW
Abs 131 EVENING MIST BLACK BRIANTA (IMP CZE)
26. Champion Bitch (5 Entries 1 Abs)
1st 2 Anderson’s SH CH FELDKIRK DIOR OF KAZVAL
2nd 107 SH CH SEAHEART CECILIA JW
3rd 61 SH CH BRAEMIST WITCHES FIRE
Res 48 CH BLACKTOFT DANCING THE BLUES SGWC
Abs 124 SH CH BOCHILBARLEY HEAVEN SENT TO WOODAVENS (AI)
27. Special Liver Bitch (6 Entries 2 Abs)
1st 31 Colson’s WINDYHOLLOWS FLAMING KATY
2nd114 Wyrebeck Shes My Surprise
3rd135 Woodidream Fortune Cookie
Res 81 Levliann Red Louboutin
Abs 119 LEVLIANN WAIT FOR RAINBOWS
Abs 132 JETSTARSKI I’M ON FIRE
28. Special Working Bitch (4 Entries)
1st 51 Haley’s Skybrook If By Chance (AI)
BITCH CC 2 Anderson’s SH CH FELDKIRK DIOR OF KAZVAL
BEST PUPPY BITCH 78 May’s LUSSAC APRIL SHOWER
BEST LIVER BITCH 31 Colson’s WINDYHOLLOWS FLAMING KATY
RESERVE BITCH CC 107 Smitherman’s SH CH SEAHEART CECILIA JW
BEST VETERAN BITCH
41 Egginton & Davis’ GO WITH THE FLOW DYNAMIC FAITHFUL (IMP NED)
BEST SPECIAL WORKING BITCH 51 Haley’s Skybrook If By Chance (AI)
BEST IN SHOW 2 Anderson’s SH CH FELDKIRK DIOR OF KAZVAL
RESERVE BEST IN SHOW 107 SH CH SEAHEART CECILIA JW
BEST PUPPY IN SHOW
34 CURTIS’ TALLISTAR MIDNIGHT ASH
BEST VETERAN 41 Egginton & Davis’ GO WITH THE FLOW DYNAMIC FAITHFUL (IMP NED)
NB: Best Veteran will be selected from winners of Veteran classes only
BEST LIVER IN SHOW 31 Colson’s WINDYHOLLOWS FLAMING KATY
BEST WORKING IN SHOW 49 Fox’s SATINBAZE CRACKSMAN FOR BLACKTOFT JW SGWC (AI)
The following classes to be judged by Mrs V. Goldberg (Madison)
29. Special Members’ Open Dog or Bitch (5 Entries 2 Abs)
1st 107 Sh Ch Seaheart Cecilia Jw
2nd 122 Gloi Dubh Just One Look
3rd 43 Pajanbeck Georgy Girl
Abs 103 Hopevalley Morning Wicked
Abs 123 Gloi Dubh Kristofer Robin JW
Prize money sponsored by Northern England Flat Coated Retriever Association in memory of Mr George Lancaster, for so many years President of the Association
30. Brace (6 Entries 1 Abs)
1st 107 Miss G & Mr P Smitherman
2nd 13 Mrs V Bowen
3rd 23 Miss C J Chambers
Res 127 Mrs F M Welch
Abs 7 Mr D A Ashcroft
Abs 30 Mr E W, Mrs P J & Miss N E Colson
JUNIOR HANDLING
Judge: Mrs V.J. Goldberg (Madison)
31. 6 – 11 years (3 Entries 1 Abs)
1st 81 CLARA MCGEEHAN – age 9
2nd 41 SAM DAVIS – age 6
Abs 60 VERITY JARDINE – age 10
32. 12 – 16 years (1 Entry)
1st 38 MOLLY DAVIS – age 12